ELżBIETA II I KAROL III: REFORMATORZY W KORONIE. JAK ZMIENILI BRYTYJSKą MONARCHIę

Nie jest tajemnicą, że członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej muszą przestrzegać wielu nakazów i zakazów. Media skrupulatnie odnotowują zmiany, które modernizują monarchię. Elżbieta II wprowadziła tradycję rodzinnych spacerów, Karol III zreformował kuchnię royalsów.

  • Podczas swojego 70-letniego panowania Elżbieta II zrezygnowała m.in. ze zwyczaju prezentacji debiutantek w pałacu i zakupu prawdziwych futer
  • Dzięki zmianie ustawy o sukcesji korony księżniczka Charlotte zachowała trzecie (po ojcu i bracie) miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu
  • Plany Karola III zakładają, że do 2025 r. 14 proc.pracowników pałacu będzie pochodziło z mniejszości etnicznych
  • Więcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej Onetu 

W życiu członków brytyjskiej rodziny królewskiej pełno jest nakazów, zakazów i rytuałów. Gdy któryś z royalsów złamie protokół, informują o tym media na całym świecie. Równie duże zainteresowanie budzą zmiany w wielowiekowych tradycjach, bowiem — jak podkreśla Adrian Tinniswood w książce "Brytyjska monarchia od kuchni" — "każdy król lub królowa są odpowiedzialni za podążanie z duchem czasu i modernizację monarchii". Wiadomo, że Karol III wprowadził znaczące zmiany w zarządzaniu rezydencjami królewskimi. Efekty kolejnej decyzji monarchy można było zobaczyć na bankiecie państwowym zorganizowanym na cześć cesarza Naruhito i cesarzowej Masako.

"Królowa Kamila zachwyciła w haftowanej kremowej sukni z jedwabnej krepy od Fiony Clare, jednej z jej ulubionych projektantek, którą połączyła ze srebrnymi szpilkami i srebrną kopertówką. Blasku jej strojowi dodały diamentowy naszyjnik oraz rubinowo-diamentowe kolczyki, bransoletka i tiara. Na lewym ramieniu przypięła dwa Ordery Rodzinne: Elżbiety II i Karola III" — poinformował portal express.co.uk.

Uwagę zwracał ten drugi order, który nie został wykonany z kości słoniowej, lecz z syntetycznego tworzywa sztucznego. Karol dostosował się do zmiany, którą wprowadziła jego matka. Pierwszą osobą z rodziny królewskiej, której Order Rodzinny nie został wykonany z kości słoniowej, była Kate, ówczesna księżna Cambridge.

Przypominamy 10 decyzji, które zmodernizowały brytyjską monarchię.

Zakaz spożywania foie gras

Jedną z pierwszych zmian, jakie Karol III wprowadził wkrótce po zostaniu królem, był zakaz spożywania foie gras. W listopadzie 2022 r. zajmująca się prawami zwierząt organizacja PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) ujawniła, że otrzymała potwierdzenie, iż brytyjski monarcha zaprzestał podawania foie gras we wszystkich rezydencjach królewskich. Gdy Karol był jeszcze księciem Walii, usunął kontrowersyjny pasztet ze swoich rezydencji.

Foie gras może być importowany i sprzedawany w Wielkiej Brytanii, ale jego produkcja jest zakazana. Pasztet, będący przysmakiem kuchni francuskiej, wytwarzany jest ze stłuszczonych gęsich i kaczych wątróbek.

Koniec z prawdziwym futrem

W maju 2024 r. PETA potwierdziła, że żona Karola III zobowiązała się nie kupować żadnych nowych produktów futrzanych do swojej garderoby. Kamila podąża śladami Elżbiety II, która od 2019 r. "przestawiła się na sztuczne futro w nowych strojach". Skrupulatne brytyjskie media przypomniały, że w 2009 r. PETA ostro skrytykowała Kamilę za noszenie szalika z futra królika podczas wycieczki do Kanady.

Etniczne zróżnicowanie pracowników

Zeszłoroczny raport Sovereign Grant na temat królewskich finansów wykazał, że pałac "wdrożył nową strategię integracji, aby poprawić różnorodność etniczną wśród pracowników". Nie udało się jednak osiągnąć wyznaczonego celu, czyli 10 proc. pracowników pochodzących z mniejszości etnicznych (liczba pozostała na poziomie 9,7 proc.). Firma wprowadziła nowy cel: 14 proc. do 2025 r.

Zmiany w ustawie o sukcesji

Przed narodzinami pierwszego dziecka księżnej Kate i księcia Williama została zmieniona ustawa o sukcesji korony, aby położyć kres systemowi męskiej primogenitury, zgodnie z którym młodszy syn może zastąpić starszą córkę w linii sukcesji. W 2018 r. z tej zmiany skorzystała księżniczka Charlotte. Ustawa dotyczy tylko osób urodzonych po 28 października 2011 r., więc księżniczka Anna i Ludwika Windsor pozostają niżej w linii sukcesji niż ich młodsi bracia.

Małżeństwa royalsów

Ustawa z 1772 r. określiła warunek, który muszą spełnić członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, aby zawrzeć małżeństwo. Każdy potomek Jerzego II musi zdobyć zgodę panującego monarchy. Chociaż prawo to obowiązuje do dziś, royalsi zazwyczaj żenią się z miłości, a w żyłach wybranek Williama i Harry'ego nie płynie błękitna krew.

Stosunek do rozwodów

W 1936 r. król Edward VIII abdykował, aby ożenić się z rozwódką Wallis Simpson. Prawie dwie dekady później księżniczka Małgorzata nie mogła poślubić Petera Townsenda, który rozstał się ze swoją pierwszą żoną. Gdy w 1978 r. rozpadło się jej małżeństwo z fotografem Antonym Armstrongiem-Jonesem, siostra Elżbiety II stała się pierwszym od 1901 r. starszym członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej, który się rozwiódł.

"Stosunek Windsorów do rozwodów zmieniał się wraz z upływem czasu i rozpadami małżeństw trojga dzieci królowej Elżbiety II. Dlatego książę Harry mógł poślubić Meghan Markle, która wcześniej była żoną producenta filmowego Trevora Engelsona" — tłumaczył Tom Quinn, biograf brytyjskich royalsów.

Legalność królewskich narodzin

Od 1894 r. obowiązywała zasada, zgodnie z którą sekretarz spraw wewnętrznych musiał uczestniczyć w królewskich narodzinach, aby upewnić się, że dziecko rzeczywiście jest potomkiem monarchy, a nie oszustem. Praktyka ta została zniesiona przez króla Jerzego VI na krótko przed narodzinami jego wnuka, księcia Karola, w 1948 r.

Prezentacja debiutantek

Przez kilkaset lat podczas londyńskiego sezonu towarzyskiego młode kobiety z rodzin szlacheckich i ziemiańskich były przedstawiane na dworze królewskim. W 1958 r. królowa Elżbieta II (podobno pod naciskiem księcia Filipa) ogłosiła, że nie będzie już prezentacji debiutantek w pałacu.

Publiczne spotkania z royalsami

Tradycję królewskiego spaceru, podczas którego royalsi "nawiązują kontakt z poddanymi", wprowadziła Elżbieta II w 1970 r. Podobno monarchini "chciała osobiście przywitać się z tłumami".

Królewska edukacja

W czasach dzieciństwa Elżbiety II młodzi członkowie rodziny królewskiej byli często edukowani w domu przez guwernantkę lub prywatnego nauczyciela. Karol to pierwszy brytyjski royals, który kształcił się w szkole (Hill House School w zachodnim Londynie). Dzieci Kate i Williama uczęszczają do szkoły publicznej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W serwisie Plejada.pl każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach show-biznesowych. Bądź na bieżąco! Obserwuj Plejadę w Wiadomościach Google. Odwiedź nas także na Facebooku, Instagramie, YouTubie oraz TikToku.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się z nami, pisząc maila na adres: [email protected].

Dowiedz się jeszcze więcej. Sprawdź najnowsze newsy i bądź na bieżąco

2024-06-29T04:21:15Z dg43tfdfdgfd