ZAMIESZKAł U KASPROWICZA, POTEM UWIóDł JEGO żONę. WYBUCHł SKANDAL. "ZAGOśCIł W MYM DOMU SZATAN"

Choć Stanisław Przybyszewski był wybitnym pisarzem, to czytelników fascynowała nie tylko jego twórczość, lecz także burzliwe życie prywatne. Romansując na potęgę, stał się bohaterem wielu skandali, a do jednego z najgłośniejszych doszło, gdy przebywał we Lwowie. To właśnie wtedy, ugoszczony przez swojego serdecznego przyjaciela Jana Kasprowicza, uwiódł jego żonę.

Stanisław Przybyszewski wywarł olbrzymi wpływ na rozwój polskiej literatury z przełomu XIX i XX wieku. Jego życie prywatne obfitowało jednak w liczne kontrowersje i skandale. W środowisku miał opinię uzależnionego od alkoholu i narkotyków kobieciarza, w dodatku fascynującego się okultyzmem. To jednak nie przeszkadzało poecie Janowi Kasprowiczowi, który darzył go olbrzymią sympatią i uznawał za swojego przyjaciela. Do czasu.

Zobacz wideo Twórcy "Podcastexu" wydali książkę. "Dopiero jesteśmy poważnie traktowani"

Przybyszewski odbił Kasprowiczowi żonę. Ich romans rozpoczął się w domu poety

W 1899 roku Przybyszewski, znany już wtedy w całej Europie pisarz i poeta, udał się do Lwowa, gdzie zamieszkał w domu Kasprowicza i jego drugiej żony. Jadwiga Gąsowska, zafascynowana jego twórczością, z którą wcześniej zapoznał ją mąż, szybko uległa jego uwodzicielskiemu urokowi. Między nimi wybuchł płomienny romans, który kwitł w najlepsze, podczas gdy pan domu nie był niczego świadomy. Prawda wyszła na jaw za sprawą samego Przybyszewskiego, który postanowił poinformować przyjaciela o tym, jak się sprawy mają, w trakcie śniadania. – Janku, kocham twoją żonę. Żona twoja mnie kocha – miał powiedzieć. – Jadwiniu, tu pan Przybyszewski twierdzi, że ty go kochasz. Czy to prawda? – zapytał Kasprowicz, na co Jadwiga ona odparła jedynie krótkim "nie wiem".

Kasprowicz usilnie próbował ratować małżeństwo, głównie ze względu na wspólne pociechy, lecz na próżno. Jadwiga omamiona wizją życia u boku Przybyszewskiego nalegała na rozwód, do którego finalnie doszło. Już wcześniej natomiast porzuciła rodzinę i nie zważając na nieustanne romanse kochanka, wyjechała z nim do Polski. W tym czasie Kasprowicz skupiał się na wychowaniu pociech, a swoje emocje przelewał na papier. To wtedy powstały jego najsłynniejsze utwory, takie jak przepełnione żalem "Hymny" czy "Moja pieśń wieczorna".

Skandal zrujnował drugie małżeństwo Kasprowicza. Przybyszewski nie pozostawał wierny żonie przyjaciela

Przybyszewski przyczynił się nie tylko do rozpadu małżeństwa Kasprowiczów, ale i własnego. W tym czasie był bowiem mężem Norweżki Dagny Juel, którą na czas swojego wyjazdu pozostawił w Zakopanem. Gdy kobieta dowiedziała się o zdradzie, wdała się w podwójny romans ze Stanisławem Korab-Brzozowskim i Władysławem Emerykiem. Pierwszy z nich, gdy dowiedział się, że przyprawia mu rogi, popełnił samobójstwo. Drugi zaś zabił najpierw ją, a później także siebie. Przybyszewski nie był tym faktem szczególnie wzruszony, nie kwapił się też do tego, by zająć się dziećmi, które wspólnie mieli. Co ciekawe, w tamtym czasie Kasprowiczowa nie była jedyną kobietą w jego życiu, bo równocześnie miał namiętną relację z Anielą Pająkówną. 

Zagościł w mym domu szatan, kobieta zła, przewrotna i ordynarna

– pisał do niej o Jadwidze. Słynna malarka urodziła mu nawet córkę Stanisławę Przybyszewską, później uznaną powieściopisarkę. Gdy Kasprowiczowa dowiedziała się o jego kolejnym skoku w bok, była załamana. Próbowała zakończyć swój żywot, lecz "uratowały" ją... oświadczyny, choć, biorąc pod uwagę powyższe, raczej nieszczere. W 1905 roku stanęli na ślubnym kobiercu, lecz to nie zakończyło miłosnych eskapad Kasprowicza i ostatecznie nigdy się nie ustatkował.

Jeśli przeżywasz trudności i myślisz o odebraniu sobie życia lub chcesz pomóc osobie zagrożonej samobójstwem, pamiętaj, że możesz skorzystać z bezpłatnych numerów pomocowych:

  • Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym: 800-70-2222
  • Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
  • Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych: 116 123

Pod tym linkiem znajdziesz więcej informacji, jak pomóc sobie lub innym, oraz kontakty do organizacji pomagających osobom w kryzysie i ich bliskim.

Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.

2024-05-26T18:47:13Z dg43tfdfdgfd