ZAPOWIADA SIę NOWY "BARBENHEIMER". TE PRODUKCJE TRAFIą DO KIN W JEDEN WEEKEND

Jesienią tego roku na wielkim ekranie ukażą się "Wicked: Part One" oraz "Gladiator 2". Premiera obu produkcji odbędzie się w krótkim odstępie czasu, co od razu przywodzi na myśl sytuację sprzed roku, gdy do kin trafił "Oppenheimer" oraz "Barbie".

27 listopada (w Polsce 29 listopada) do kin miał trafić "Wicked: Part One", czyli zapowiadany przez Universal Studios musical z Arianą Grande w roli głównej. Premiera filmu została przesunięta o pięć dni w przód, po tym, jak okazało się, że w tym samym czasie w na wielkim ekranie ukaże się "Vaiana 2", animacja, której pierwsza część stała się Disneyowskim hitem i zarobiła około miliard dolarów.

Zobacz wideo Krzysztof Zalewski: Szkoła muzyczna może nie zabija kreatywności, ale na pewno jej nie pobudza

Będzie powtórka z "Barbenheimera"? 

Zarówno "Wicked: Part One" jak i "Vaiana 2" kierowane są do podobnej grupy odbiorców, dlatego producenci pierwszego z filmów faktycznie mogli mieć pewne powody do obaw. Przesunięcie premiery musicalu spowodowało natomiast, że ten ukaże się w kinach w ten sam weekend, co "Gladiator 2" (polska premiera produkcji została zaplanowana na 22 listopada). Ta sytuacja od razu przywołuje na myśl starcie sprzed roku, czyli wejście do kin "Barbie" Grety Gerwig oraz "Oppenheimera" Christophera Nolana.

Fenomen zadziałał na zasadzie kontrastu, ponieważ sensacji wśród widzów nie wzbudziła wcale premiera dwóch wyczekiwanych produkcji, a sam fakt tego, że były one odmienne nie tylko pod względem gatunkowym, ale również formy i sposobu przekazu. Podczas gdy "Oppenheimer" wprost epatował mrokiem oraz nostalgią, "Barbie" ukrywała trudny rzeczywistości pod warstwą różu i brokatu, który niemal wylewał się z ekranu.

To nietypowe połączenie otrzymało nawet oficjalną nazwę "Barbenheimer", lecz tak prawdę nie był to pierwszy przypadek w historii kina, gdy producenci skorzystali z tak zwanego kontrprogramowania, czyli strategii marketingowej polegającej na dystrybucji filmu wśród konkretnej grupy demograficznej widzów. Podobna sytuacja nastąpiła w 2002 roku, gdy na wielkim ekranie pojawił się dramat "About a Boy" oraz kontynuacja hitu science fiction, czyli "Gwiezdne wojny: Część II – Atak klonów". Zjawisko zaobserwowano ponownie w 2013 roku, po premierze komedii kryminalnej "Filth" i romantycznego musicalu "Sunshine on Leith".

2024-07-03T08:04:01Z dg43tfdfdgfd