OGLąDAłEś "ZNACHORA"? TAK WYGLąDAłA NAPRAWDę POLSKA WIEś W TAMTYCH CZASACH. OTO ARCHIWALNE I WYJąTKOWE ZDJęCIA Z OKRESU II RP!

Na ekranach króluje obecnie nowa filmowa wersja "Znachora". Ekranizację powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza obejrzało już wiele osób. Filmowe dzieła nie oddają w pełni jednak tego, jak wyglądała wówczas polska rzeczywistość. Przedstawiamy archiwalne zdjęcia z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego, które prezentują polską wieś z czasów II Rzeczpospolitej.

Polska wieś w czasach II RP

"Znachor", jedna z powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, doczekała się już trzech ekranizacji, jednak dwie z nich cieszą się największą popularnością. Miłośnicy filmów podzielili się na dwie grupy - tych, którzy wolą wersję z 1982 roku, oraz na tych, którzy pokochali tę z Netflixa.

Akcja zarówno powieści, jak i filmów dzieje się około lat 30. XX wieku na wsi Radoliszki, czyli na terenie północno-wschodniej Polski, na Wileńszczyznę i tereny białoruskie, skąd pochodził sam autor.

Jak w czasach II Rzeczpospolitej wyglądała zatem naprawdę polska wieś? Prezentujemy archiwalne zdjęcia prosto z zasobów internetowych Narodowego Archiwum Cyfrowego! Zobaczysz je w naszej galerii!

Zobacz galerię

Prezentowane zdjęcia pochodzą z internetowych zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Narodowe Archiwum Cyfrowe jest jednym z trzech archiwów centralnych w sieci archiwów państwowych w Polsce. Powstało w 2008 roku w wyniku przekształcenia Archiwum Dokumentacji Mechanicznej w instytucję będącą odpowiedzią na postęp technologii zapisu i udostępniania danych.

Działalność ma dwa kierunki: przechowywanie i udostępnianie dokumentacji fotograficznej i audiowizualnej oraz digitalizacja i dokumentacja elektroniczna.

Ponadto Narodowe Archiwum Cyfrowe:

  • digitalizuje materiały archiwalne z archiwów na terenie całej Polski
  • buduje systemy i infrastrukturę informatyczną mającą na celu gromadzenie i udostępnianie informacji o zbiorach wszystkich archiwów państwowych oraz innych instytucji przechowujących materiały archiwalne
  • uczy digitalizacji, wyznacza standardy i dzieli się doświadczeniem
  • gromadzi, przechowuje oraz opracowuje zdjęcia, nagrania dźwiękowe i filmy
  • udostępnia i promuje archiwalia w sieci

Dostęp do Narodowego Archiwum Cyfrowego ma każda chętna osoba.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Ojciec Jakub z "1670" przekazuje wiadomość dla czytelników "Głosu Wielkopolskiego"

2024-07-03T05:17:03Z dg43tfdfdgfd